Legendinės „Lelijos“ gamyklos daiktai ir įrengimai virto nauja renginių ir diskusijų erdve
Gegužės 19, 2023
Kostiumų pamušalai, virtę puošniomis užuolaidomis, langų grotos – lauko baldais, senos pakabos – dešimtkoju stalu. Taip atrodo sostinėje Naujamiestyje legendinio „Lelijos“ drabužių fabriko teritorijoje atgimusi pirmoji erdvė – „Ofšorinės akys“. Menininkų Roberto Narkaus ir Vytauto Gečo vedama komanda jos įrengimui panaudojo gausybę čia pat fabriko patalpose rastų senų interjero, pramoninių ar furnitūros detalių. „Ofšorinės akys“ tampa pirmąja erdve visame didžiuliame projekte, kuris sovietinį fabriką kitų metų pabaigoje turėtų paversti didžiausiu Europoje technologijų industrijų miesteliu – „Tech Zity“.
Šios kūrybinės dirbtuvės nėra vienkartinis projektas – „Tech Zity“ kūrėjai visoms įmonėms, įsikursiančioms šiame miestelyje, siūlys su menininkų pagalba perdarytus senus siuvyklos daiktus panaudoti savo naujuose interjeruose. Kūrybinio pernaudojimo (angl. upcycle) procesas leis išsaugoti ilgiau nei 70 metų veikusios siuvyklos akcentus naujai prikeltose erdvėse, kurios talpins apie 5000 darbuotojų.
Menininkų teigimu, šios teritorijos konversija sukuria unikalią galimybę pokyčiams rinktis tvarų kelią, o kartu ir platesnę galimybę dialogui tarp skirtingų visuomenės grupių.
„Panerių gatvė iš praėjusio amžiaus vidurio industrijų koncentracijos vietos virsta naujųjų skaitmeninių technologijų miestu. Šio proceso metu vyksta ne tik patalpų, infrastruktūros remontas, tačiau keičiasi ir socialinis audinys, klasinė sandara. Naujamiestis žengia į poindustrinę, pažangaus kapitalizmo erą – mašinų ir krumpliaračių gausmą keičia švelnios kompiuterio klaviatūros melodijos. Kai kurios miesto antropologų keliamos teorijos šiuos virsmus apibūdina kaip natūralią raidą, tektoninių lūžių sukeltomis bangomis besiritančią iš miesto centro. Deja, tokiose bangose dažnai paskęsta ir užsimiršta svarbios istorijos, vietos ir žmonės. Pasvajokim, kad šįkart viskas vyks kitaip – kūrybinė bendruomenė, permainų pranašai, kartais vadinami marginalais ar kairiąją akademine bendruomene, išeina į priekį ir prisideda prie ateities kūrimo kaip lygi, kritiškai svarbi prasmę kurianti jėga, ne tik kelianti klausimus, bet ir ieškanti atsakymų“, – teigia pernai Lietuvai tarptautinėje Venecijos bienalėje atstovavęs menininkas R. Narkus.
Pasak „Tech Zity“ vadovo ir bendraįkūrėjo Dariaus Žakaičio, ši maža erdvė – tik simbolinis eskizas viso projekto ir jo tvaraus pokyčio.
„Čia bus didžiausias ir tvariausias Europoje technologinių industrijų miestelis, todėl norime išlaikyti šios vietos autentiką – nuo tokių detalių, kaip sienos plytelės, iki didžiulių erdvių ar 7 metrų aukščio lubų. Paprašėme ir menininkų pagalbos, kad iš čia rastų daiktų sukurtų unikalius, naujus, bet senąją siuvyklą primenančius daiktus. Esu tikras, kad nemažai pas mus įsikursiančių įmonių pratęs šią kryptį ir savo interjeruose panaudos unikalaus fabriko detales“, – teigia D. Žakaitis.
„Lelijos“ fabriko konversija bus didžiausias „Tech Zity“ įgyvendinamas atnaujinimo projektas – sostinės siuvimo fabrike įsikurs 50 tūkst. kv. m. technologinių industrijų miestelis, kur savo vietą ras bendradarbystės ir biurų erdvės, renginių salės, loftai, kavinės, barai, edukacinės, sporto, sveikatingumo ir kitos viešosios erdvės. Projekto pirmojo etapo startas planuojamas kitų metų pabaigoje.
„Ofšorines akis“ galima rasti Vilniuje, Panerių g. 43.